poniedziałek, 20 kwietnia 2015

,,Przegląd Końca Świata: Feed" - Mira GrantKsiążka Miry Grant ,,Przegląd końca świata: Feed” dotyka jednego z popularniejszych obecnie tematów – apokalipsy zombie. Robi to jednak w niesamowicie inteligentny, przemyślany i niewymuszony sposób.


Akcja toczy się w Ameryce, co nie jest zaskakujące, bo przecież to Ameryka jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju katastrofy, kataklizmy, upadek gospodarki czy właśnie atak zombie. Ktoś w 2014 roku rozpylił wirus, który mutuje ludzi po śmierci, a teraz - 25 lat później -  świat ponosi tego konsekwencje.


W świecie, gdzie mass media straciły swoje pierwotne znaczenie i wiarygodność, to blogerzy kreują rzeczywistość. Informują ludzi o brutalnej prawdzie świata, w którym przyszło im żyć, a także kreują opinie i światopoglądy. Para głównych bohaterów, rodzeństwo Georgia i Shaun są właśnie blogerami. Zrobią wszystko, by prawda ujrzała światło dzienne, a relacjonowanie trwającej właśnie kampanii prezydenckiej ma im zapewnić świetne statystyki. Dochodzi jednak do serii dramatycznych wydarzeń, pozornie niepowiązanych, ale wiadomo – pozory mylą.

Tak dla Georgii i Shauna rozpoczyna się niebezpieczna gra, której rozwiązania szukają tylko oni, ale konsekwencje mogą być nieodwołalne.


Autorka zestawia Z-apokalipsę z polityką, ale większy nacisk kładzie na to drugie. Zombie są tu tylko otoczką, naturalnym elementem świata, w którym przyszło żyć  ludziom. Oczywiście tylko na początku, bo później nic nie układa się tak, jak powinno. Mira Grant odkrywa karty powoli, napięcie rośnie ze strony na stronę, a intryga zawiązuje się dopiero na końcowych kartach.


Świetnie napisana, trzymająca w napięciu książka ,,Przegląd końca świata: Feed” to  połączenie akcji, kryminału i horroru, okraszone spora dawką humoru.  Jest tu satyra na bezmyślność współczesnych mediów, śmiertelny wirus, polityczna intryga, są dobrze wykreowani bohaterowie i – przede wszystkim - zombie! Czego chcieć więcej? Do pożarcia, gorąco polecam.

Julia

Przegląd Końca Świata:

Feed│DeadlineBlackout

Mira Grant, Przegląd Końca Świata: Feed, Wydawnictwo SQN, 2012, stron: 496

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz