sobota, 23 stycznia 2016

„Złodziej pioruna” – Rick Riordan

Seria o Percym Jacksonie ma chyba tak samo szerokie grono fanów jak seria o Harrym Potterze. Nie dziwię się. Powiem więcej – od dawna jestem zagorzałym fanem Pottera, od teraz zaszczytne miejsce na półce obok całej serii o czarodzieju z Hagwartu zajmie seria o herosie półkrwi – Perseuszu Jacksonie!

Percy jest zwykłym nastolatkiem i wiedzie życie zwykłego nastolatka. No może myśli o sobie, że ma ADHD i dysleksję, więc nie do końca takim zwykłym. Okazuje się, że rzeczywiście Percy nie jest typowym nastolatkiem, a synem samego Posejdona – boga mórz. Okazuje się też, że bogowie greccy to nie wymysł starożytnych Greków, bo istnieją nadal i mają się ciałkiem dobrze. Nadal się kłócą, walczą o władzę, płodzą dzieci ziemskim kobietom, czyli robią to, co potrafią najlepiej – mieszają. Sam Zeus rzuca zaś na chłopca oskarżenie o kradzież pioruna. Żeby udowodnić swoją niewinność, Percy wyrusza w niebezpieczną podróż. Chce odzyskać skradziony atrybut i oczyścić się z podejrzeń. Misja będzie oczywiście obfitować w niebezpieczne wydarzenia, spotkania z okrutnymi mitologicznym potworami czy bogami. Percy nie będzie sam – pomagać mu będą nowi przyjaciele, których poznał w specjalnym obozie dla dzieci takich jak on, potomków greckich bogów, między innymi Annabeth, córka Ateny. Annabeth będzie też dla Percy’ego przewodniczką, która wtajemniczy go i nas w arkana tego niezwykłego świata.

„Złodziej pioruna” jest naprawdę świetnie napisaną powieścią przygodową. Napisana jest lekkim piórem, często żartobliwym językiem, dzięki czemu nie nuży. Akcja jest wartka, a przygody Percy’ego wciągające. Dodatkowo podoba mi się bardzo pomysł autora: połączenie współczesnego świata z mitologią. Barwny świat pełen niebezpieczeństw powoduje, że misję herosa śledzi się z zapartym tchem. Nie sposób nie polubić też głównego bohatera. W ogóle to świetna seria, która spodoba się nie tylko młodemu czytelnikowi. I może być fajnym sposobem na powtórkę z mitologii. Ale przede wszystkim Percy Jackson gwarantuje świetną rozrywkę. Dajcie się więc zabrać na spotkanie z herosami półkrwi i greckim bogami. Czeka was niezapomniana przygoda!
Dominik
Rick Riordan, Złodziej pioruna, Galeria Książki, 2009, stron: 360

2 komentarze:

  1. Wiele słyszałam o książkach autora. Mitologia grecka to coś co przeczytałam kilkanaście razy :) Kiedyś się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie książki Riodana robią prawdziwą furorę! :)

      Usuń