wtorek, 31 marca 2015

„Szalone życie Rudolfa” – Joanna FabickaJoanna Fabicka to osoba wielu talentów: pisarka i felietonistka z zamiłowania, znawczyni sztuki filmowej z wykształcenia. I choć znana mi jest nominowana przed laty do Oskara „Męska sprawa”, którą Fabicka montowała, to dla mnie jest ona przede wszystkim tą osobą, która powołała do życia Rudolfa Gąbczaka i jego dość oryginalną rodzinę. I chwała jej za to.
 „Szalone życie Rudolfa” nie jest z pewnością taką książką, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni, zwłaszcza kanonem lektur szkolnych, bo czytanie tego fikcyjnego dziennika nastolatka to rozrywka w czystej postaci. Książka opowiada nam o przygodach 14-letniego Rudolfa Gąbczaka, którego życiorys mógłby posłużyć za scenariusz do naprawdę dobrej komedii. Poznajemy również rodzinę głównego bohatera, która jest jeszcze bardziej pokręcona i zwichrowana niż Rudolf. Krótka prezentacja: Krystyna Gąbczak, rodzicielka, z wykształcenia psycholog, z zamiłowania zagorzała feministka prowadząca kółko dla uciśnionych mężatek z osiedla. Gaweł Gąbczak, ojciec o duszy artysty, jednak bez większych sukcesów na koncie. Aktualnie przechodzi kryzys wieku średniego, co doprowadza go do romansu z koreańską artystką (guzy pewne!). Nie można nie wspomnieć o babci – wszystkim w jej wieku życzę takiego wigoru (choć może lepiej nie). O wyczynach tej staruszki po całym osiedlu krążą legendy. No bo kto, mając na liczniku siedemdziesiąt lat, planuje ślub z kucharzem? Korsykańskim – żeby było pikantnie i egzotycznie. Dodajmy jeszcze prawdziwe utrapienie nastolatka – jego bratanka, który jest pewnie potomkiem samego diabła. Ten pięciolatek to najbardziej nieobliczalne stworzenie w życiu tytułowego bohatera – źródło kłopotów i udręk. Potrafi wyrządzić więcej szkód niż… bomba. Cóż, nawet pies głównego bohatera nie wydaje się być do końca normalny. Nie ma się co dziwić, że Rudolfowi trudno zapanować nad otaczającym go chaosem. Bo jego życie to chaos. A jak się do tego doda jeszcze problemy typowego nastolatka (w stylu: jak się niepostrzeżenie dostać do osiedlowego sex-shopu) – ciekawa i zabawna fabuła gwarantowana.   

Przyznam szczerze – uśmiałam się podczas lektury tej książki. Pochłania się ją w tempie ekspresowym, a gdy przeczyta się ostatnie zdanie, ma się ochotę na więcej, więcej i więcej. Główny bohater to postać, którą na pewno każdy polubi. No bo jak tu nie lubić lekko ciapowatego nastolatka z krzywym zgryzem o ambicjach zostania wielką gwiazdą kina? Mimo kompletnego braku jakichkolwiek predyspozycji do tego zawodu, Rudolf nie poddaje się i wytrwale dąży do celu, co jest źródłem wielu komicznych sytuacji.

Książka tryska humorem. Praktycznie każda strona przynosi takie wydarzenie, które powodowało u mnie salwy śmiechu. A niekończący się pech Rudolfa powoduje, że kibicujemy temu sympatycznemu fajtłapie z całego serca, trzymając kciuki za jego sukces.

Książkę polecam wszystkim, bez względu na płeć czy wiek. Jest uroczą, zabawną, przyjemną lekturą. Rozbawi nawet największego ponuraka. Kto przeczyta „Szalone życie Rudolfa” z pewnością będzie chciał sięgnąć po następne części, które w niczym nie ustępują pierwszemu tomowi serii.

Karolina

Joanna Fabicka, Szalone życie Rudolfa, W.A.B.,  2002, stron: 130

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz