czwartek, 13 sierpnia 2015

„Zabójczyni” – Sarah J. MaasZ twórczością Sarah J. Maas spotkałam się już przy „Szklanym Tronie”. Nie powiem, było to miłe spotkanie. Najbardziej przypadła mi do gustu główna bohaterka. Urzekła mnie jej duma, mimo upokorzenia, i siła ducha. Jednak przez całą książkę dręczyła mnie przeszłość Celaeny. Poznajemy ją w najgorszym momencie życia, zostaje wyciągnięta z mrocznego zakładu pracy. Dlaczego tam trafiła? To nie zostało wytłumaczone w „Szklanym tronie”.  Odpowiedzi miały mi dać cztery nowelki  sprzed rozpoczęcia akcji głównej serii. Można je zdobyć każdą osobną i zebrane wszystkie razem, ja wybrałam tę drugą opcje.


Już od pierwszego opowiadania zrobiła na mnie wrażenie Celenea – główna bohaterka. W „Szklanym tronie” cały jej charakter okazał się przytłumiony. W „Zabójczyni” była tajemniczą i mroczną faworytką Króla Zabójców. Arobynn - jej mentor - dbał, żeby niczego jej nie zabrakło, tak więc dziewczyna otaczała się najdroższymi przedmiotami i kochała życie w przepychu. Nikt, prócz paru elitarnych osób, nie znał jej tożsamości i wieku. Na co dzień chodziła w masce i płaszczach upodabniających ją do śmierci i jak śmierci ludzie się jej bali. Celaena to kochała, była zabójczynią Adarlanu, najpotężniejszym zabójcą w królestwie. Nic nie mogło jej zagrozić, była niepokonana. Przynajmniej to okazywała na zewnątrz.


W pierwszej nowelce Celaena i jeden z najlepszych zabójców, Sam, wyruszają odebrać dług od władcy piratów. Na miejscu okazuje się, że nie o to chodzi w całym przedsięwzięciu. Tak naprawdę Arobynn ułożył się z piratem i dobił targu, kupując niewolników. Celaena nie może pozwolić na przejęcie żywego towaru, nawet ryzykując swoją pozycje.

 W drugiej nowelce Celaena zostaje wysłana, przez mentora na czerwoną pustynię, do mistycznego zakonu milczących zabójców, gdzie musi odbyć trening pod okiem Niemego Mistrza i zdobyć jego list pochwalny. Okazuje się to być zadaniem niezwykle trudnym nawet dla Zabójczyni Adarlanu.

W trzeciej nowelce Zabójczyni staję przed trudnym zadaniem przejęcie ważnych dokumentów traktujących o targu żywym towarem. Towarzyszy jej Sam, którego poznajemy w pierwszym opowiadaniu. W sieci kłamstw i intryg politycznych Celaena musi wybrać mniejsze zło. Ale czy takie istnieje?

W czwartej nowelce doczekałam się odpowiedzi na dręczące mnie pytania. Akcja osiągnęła szczytowe napięcie, ważą się losy Zabójczyni Adarlanu. Odradzam czytania opisu tego i poprzedniego opowiadania przed rozpoczęciem lektury, bo znajdują się w nich niemiłe spojlery.


Wszystkie nowelki łączę się w spójną całość. Przygodę z „Zabójczynią” zaczynamy na statku władcy piratów, a kończymy w samym centrum królestwa Adarlanu. Opowiadania polecam nabyć jako jedną całość, wtedy można bez przerw zanurzyć się w tym świecie.


„Zabójczyni” spodobała mi się o wiele bardziej niż „Szklany tron” - historia bardziej mnie wciągnęła, a bohaterowie poboczni, w tym mój ulubiony Sam, mnie zauroczyli. Myślę, że lepiej najpierw przeczytać nowelki, a dopiero później „Szklany tron”. W tej kolejności w mniejszym stopniu ważne jest poprawne następowanie zdarzeń, a w większym doskonałe wprowadzenie do świata przedstawionego w „Szklanym tronie” i lepsze zrozumienie głównej bohaterki. 
Dana

Sarah J. Maas, Zabójczyni, Uroboros, 2015, stron: 462

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz