niedziela, 21 czerwca 2015

„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” – Stieg Larsson„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”- to pierwszy tom kultowej trylogii Millenium autorstwa szwedzkiego pisarza, Stiega Larssona.  Na jej podstawie został nakręcony film “Dziewczyna z tatuażem”, który podobnie jak książka cieszył się dużą popularnością. Szczerze, nigdy jakoś nie ciągnęło mnie, by sięgnąć po tę książkę, gdyż nie należę do osób zaczytujących się w skandynawskich kryminałach. Jednak to był wielki błąd! Moim zdaniem „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to najlepszy kryminał, jaki kiedykolwiek przeczytałam.


16-letnia Harriet Vanger, wnuczka zamożnego właściciela wielkiego, rodzinnego koncernu nagle znika bez śladu. Przez 40 lat nikomu nie udaje się rozwikłać zagadki zaginięcia nastolatki. Jednak zrozpaczony dziadek ofiary, Henrik, sądzi, że Harriet została zamordowana… przez członka rodziny. Wynajmuje więc dziennikarza i wydawcę pisma na temat przekrętów finansowych, Michaela Blomkvista. Mężczyzna właśnie stoi nad przepaścią kariery i podejmuje się tego wydawałoby się niemożliwego zadania. A pomoże mu w tym najbardziej intrygująca bohaterka, o jakiej czytałam - Lisbeth Salander.


Jak wyżej wspomniałam, dla mnie wielkim atutem powieści była Lisbeth- młoda outsiderka i genialna hakerka. Rzadko kiedy postać książkowa jest tak wyrazista, stworzona z krwi i kości, a przy tym niebanalna i nietuzinkowa. Naprawdę czuję respekt do autora za to, jak genialny portret psychologiczny nakreślił. Bardzo spodobała mi się zwłaszcza jedna scena z Lisbeth, której przeczytanie poleciłabym każdej kobiecie, na wypadek spotkania z niemoralnym i nieokrzesanym mężczyzną…;)


Kolejny plus to fabuła i atmosfera. Lodowata skandynawska zima, śnieg, surowa natura stanowiły doskonałe tło dla całej powieści. Fabuła, choć czasem przydługa i ciągnąca się, to zawsze jednak interesująca. Mimo że książka ma ponad 600 stron, to czyta się jednym tchem. Styl pisarza jest bardzo płynny i z zaciekawieniem czyta się nawet to, jak główny bohater robi zwykłe zakupy!


Podsumowując, naprawdę gorąco polecam tę powieść. Obiecuję, że się nie zawiedziecie!

Jula M.
Stieg Larsson, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Wyd. Czarna Owca, 2008, stron: 640

2 komentarze: